Ana sayfa HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

 

EĞİTİM EVİ yapma isteğimizin temelleri,Sabuncugil sabunhanesinden emekli olan işçi merhum Remzi İKSİR ’in sağlığında Palabahçe’de bulunan evini ve bankada bulunan bir miktar parasını Derneğimize bağışlamasıyla atılmış oldu.

Sabuncugilailesinden, Sayın Altan SABUNCUGİL de atıldurumda bulunan sabunhane binasını kız yurdu yapma şartıyla derneğimize bağışladı. Kendisine burada kız yurdu yapamayacağımızı, ama Genel Merkezimizin de istediği bir bölümünü misafirhane olarak kız öğrenciler için kullanabileceğimiz EĞİTİM EVİ yapma isteğimizi ilettiğimizde memnuniyetle karşıladı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tüzüğü’nün beşinci maddesinde belirtilen; Atatürk ilke ve devrimlerine tüm yönleriyle sahip çıkmak, onları tanıtmak ve bunların ışığında genç kuşakların bilimsel, çağdaş ve akılcı düşünce içinde yetişmelerini sağlamak amacı doğrultusunda; okul, kurs, yuva, yurt, pansiyon, konukevi, sağlık kurumları, dershane, eğitim ve kültür evi, kitaplık kütüphane, çocuk ve gençlik kulüpleri ve benzeri eğitsel ve sosyal kuruluşlar, sportif etkinlikler için yerleşik alanlar, kamplar, tesisler kurmak ve bunları işletmek,vakıflar kurmak, burs vermek maddesine dayanarak EĞİTİM EVİ projesini gerçekleştirmek için adım atılmış oldu.

Sabunhane binası, tarihi bir bina olduğu için Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan izin alınarak onarımına başlandı. Çatıdan başlayanilk onarımımın giderlerini Sayın Altan Sabuncugil karşıladı.Diğer onarım giderlerini, merhum Remzi İKSİR ‘inderneğimize bağışlamış olduğu bankadaki parasını kullanarak, zora düştüğümüz zamanlarda bağışçılarımız ve gönüllü halkımızla beraber karşıladıkve en sonunda, merhum Remzi İKSİR ‘in bağışladığı evini de satarak elde ettiğimiz gelirle onarımı ve iç döşemeyi tamamladık.

EĞİTİM Evi’ninamacı; çocuklara, gençlere, öğrencilere, kadınlara gereksinim duyulan her konuda yardımcı olmak; öğrenciler, gençler ve çocuklar için yeteneklerini geliştirici kurslar açarak onları desteklemek, derslerine yardımcı olmak; kadınlar için de gereksinime göre ekonomik kazanımlar elde edebilmeleri için kurslar düzenlemek,sorunlarına eğilmek, eğitici-öğretici söyleşiler düzenleyerek destek olmaktır. EĞİTİM EVİ içinde oluşturduğumuz kütüphaneden mahalle sakinlerinin, gençlerin, öğrencilerin, kadınların daha çok yararlanmalarını sağlayarak kitap okuma bilincini yerleştirmek istiyoruz.

Eğitim evimizde bulunan çok amaçlı salon; okulların, kurumların, derneklerin, kursiyerlerin yada bireylerin yapmak istedikleri etkinlikler(Örneğin; resim-heykel-seramik sergileri, fotoğraf sergileri, söyleşi, sunum vb.) için hizmete açıktır.

Misafirhane bölümünde ise TEOG sınavı sonucu uzak illerden gelen kız öğrencilerimiz ve köylerden gelen kız öğrencilerimiz ağırlanacaktır. Yaz döneminde ise gerek kendi bünyemizden, gerek başka kurumlardan gelen konuklarımızı ağırlamayı istiyoruz.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tüzüğü’nün yine beşinci maddesinde iktisadi işletme kurmak, maddesine dayanarak EĞİTİMEVİMİZ ‘ de İktisadi İşletme kurulduğu için gerektiğinde kurslarımızda üretilen ürünlerin satışı da yapılabilecektir.

Başta merhum Remzi İKSİR, Sayın Altan SABUNCUGİLve binanın elektrik, ısıtma, yangın önleme ve güvenlik sistemlerini yaptıranlara, pansiyon odalarımızın düzenlenmesine katkı sağlayan kişilere, her zaman yanımızda olan ve de her türlü maddi, maneviyardımı yapan tüm destekçilerimize, bu projeyi destekleyen halkımıza saygı ve minnetlerimizi sunarız.